Urban Cinefile
"When he actually bought the rights to the film, his daughter was my age, so I think he was very careful not to corrupt me - "  -Dominique Swain on director Adrian Lyne and making Lolita
 The World of Film in Australia - on the Internet Updated Tuesday December 11, 2018 

Search SEARCH FOR A FEATURE
Our Review Policy OUR REVIEW POLICY
Printable page PRINTABLE PAGE

Help/Contact

ASIA PACIFIC SCREEN AWARDS 2009 – NOMINATIONS

Three Australian films – Samson & Delilah, Mary and Max and Gandhi’s Children – are among the 37 nominated films from 16 countries in their year’s Asia Pacific Screen Awards, to be presented on the Gold Coast on November 16.

While Australia has two nominated features for Best Film in this year’s APSAs, it has not been nominated in any other category – while the Iranian Best Film Nominee, About Elly, and one of the two Chinese entries, City of Life and Death, both have their director’s also nominated for an award.

BEST FEATURE FILM
Darbareye Elly (About Elly), Islamic Republic of Iran
Produced by Asghar Farhadi and Mahmoud Razavi
Nanjing! Nanjing! (City Of Life And Death), People’s Republic of China
Produced by Han Sanping, Qin Hong, Zhou Li, John Chong, and Andy Zhang
Mei Lanfang (Forever Enthralled), People’s Republic of China
Produced by Han Sanping, Du Jiayi
Samson & Delilah, Australia
Produced by Kath Shelper
The Time That Remains, Palestinian Territories/France/Italy/Belgium/UK
Produced by Hani Farsi and Elia Suleiman. Co-Produced by Avi Kleinberger.

BEST ANIMATED FEATURE FILM
Perviy Otryad (First Squad: The Moment Of Truth), Russian Federation / Japan / Canada
Produced by Eiko Tanaka, Misha Sprits and Aljosha Klimov
Mary and Max, Australia
Produced by Melanie Coombs
Sukai Kurora (The Sky Crawlers), Japan
Produced by Tomohiko Ishii
Samâ Wôzu (Summer Wars), Japan
Produced by Nozomu Takahashi, Takuya Ito and Takashi Watanabe. Co-Produced by Yuichiro Saito.
Pro Fedota-Streltsa, Udalogo Molodtsa (The Tale Of Soldier Fedot, The Daring Fellow), Russian Federation, Produced by Alexander Boyarsky and Sergey Selyanov

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM
Polamuang Juling (Citizen Juling), Thailand
Produced by Ing K, Manit Sriwanichpoom and Kraisak Choonhavan
Hashmatsa (Defamation), Israel / Austria / Denmark / USA
Produced by Knut Ogris, Karoline Leth, Sandra Itkoff and Philippa Kowarsky
Gandhi's Children, Australia
Produced by David MacDougall
L'important, C'est De Rester Vivant (The Main Thing Is To Stay Alive), Cambodia / France Produced by Gerard Lacroix, Leslie F. Grunberg, Gerard Pont
Co-Produced by Rosane Chan, Antoine Martin
Seishin (Mental), Japan / USA
Produced by Kazuhiro Soda

BEST CHILDREN’S FEATURE FILM
Mommo – Kizkardesim (The Bogeyman), Turkey
Produced by Atalay Taºdiken
Ye Haeng Ja (A Brand New Life), South Korea / France
Produced by Lee Chang-dong, Laurent Lavole and Lee Joon-dong
3 Doa 3 Cinta (Pesantren: 3 Wishes 3 Loves), Indonesia
Produced by Nan Achnas, Nurman Hakim and Adiyanto Sumarjono
The Strength Of Water, New Zealand / Germany
Produced by Fiona Copland, Co-produced by Karl Baumgartner and Raimond Goebel
Tahaan (Tahaan: A Boy With A Grenade), India
Produced by Shripal Morakhia and Mubina Rattonsey

ACHIEVEMENT IN DIRECTING
Asghar Farhadi for Darbareye Elly (About Elly), Islamic Republic of Iran
Vimukthi Jayasundara for Ahasin Wetei (Between Two Worlds), Sri Lanka / France
Lu Chuan for Nanjing! Nanjing! (City of Life and Death), People’s Republic of China
Anurag Kashyap for Dev.D (India)
Sion Sono for Ai No Mukidashi (Love Exposure), Japan

BEST SCREENPLAY
Asghar Farhadi for Darbareye Elly (About Elly), Islamic Republic of Iran
Kundo Koyama for Okuribito (Departures), Japan
Baek Seung-bin for Jang-rye-sik-ui Member (Members of the Funeral), Republic of Korea
Bong Joon-ho and Park Eun-kyo for Madeo (Mother), Republic of Korea
Yogesh Vinayak Joshi and Upendra Sidhaye for Mumbai Meri Jaan (Mumbai My Life), India

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

Uruphong Raksasad for Sawan Baan Na (Agrarian Utopia), Thailand
Cao Yu for Nanjing! Nanjing! (City of Life and Death), People’s Republic of China
Ali Mohammad Ghasemi for Cheraghi Dar Meh (A Light in the Fog), Islamic Republic of Iran
Alisher Khamidhodjaev and Maxim Drozdov for Bumazhyj Soldat (Paper Soldier), Russian Federation
Alexei Arsentiev for Volchok (Wolfy), Russian Federation

BEST PERFORMANCE BY ACTRESS
Golshifteh Farahani for Darbareye Elly (About Elly), Islamic Republic of Iran
Zhou Xun for Li Mi De Caixiang (The Equation of Love and Death), People’s Republic of China (Mainland China / Hong Kong)
Malini Fonseka for Akasa Kusum (Flowers of the Sky), Sri Lanka / India
Kim Hye-ja for Madeo (Mother), Republic of Korea
Yana Troyanova for Volchok (Wolfy), Russian Federation

BEST PERFORMANCE BY ACTOR
Masahiro Motoki for Okuribito (Departures), Japan
Naseeruddin Shah for A Wednesday, India
Mohamed Bakri for Eid Mila Laila (Laila’s Birthday), Palestinian Territories / Tunisia / Netherlands
Yang Ik-june for Ddongpari (Breathless), Republic of Korea
Ge You for Fei Cheng Wu Rao (If You Are the One), People’s Republic of China (Mainland China / Hong Kong)

Published October 15, 2009
 

Email this article


Samson and Delilah


Mary and Max


Gandhi's Children







© Urban Cinefile 1997 - 2018