Urban Cinefile
"I'm the guy in the movie - the aggressive sexual predator who doesn't want a commitment "  -Helen Hunt talking about her role in Dr T and The Women
 The World of Film in Australia - on the Internet Updated Monday September 23, 2018 

Search SEARCH FOR A FEATURE
Our Review Policy OUR REVIEW POLICY
Printable page PRINTABLE PAGE

Help/Contact

AACTA LUNCHEON AWARDS 2014 - WINNERS

The Australian feature film category of this year’s AACTA Luncheon Awards was dominated by Baz Luhrmann’s The Great Gatsby which won each of the six Awards for which it was nominated: Best Cinematography, Best Production Design, Best Costume Design, Best Editing, Best Sound, Best Original Music Score (presented by APRA AMCOS) and the AACTA Award for Outstanding Achievement in Visual Effects.

AFI | AACTA CEO Damian Trewhella said these Luncheon Awards “highlighted the exceptional work of our craftspeople during 2013, and I congratulate all of the nominees and today’s winners on behalf of the Australian Academy.

FEATURE FILM
AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY
• THE GREAT GATSBY Simon Duggan ACS - WINNER
• DRIFT Geoffrey Hall ACS, Rick Rifici and Rick Jakovich 
• GODDESS Damian E. Wyvill ACS
• THE ROCKET Andrew Commis ACS 
 
AACTA AWARD FOR BEST EDITING
• THE GREAT GATSBY Matt Villa ASE, Jason Ballantine ASE and Jonathan Redmond - WINNER
• MYSTERY ROAD Ivan Sen
• THE ROCKET Nick Meyers ASE 
• THE TURNING The Turning Ensemble

AACTA AWARD FOR BEST SOUND
• THE GREAT GATSBY Wayne Pashley MPSE, Jenny Ward MPSE, Fabian Sanjurjo, Steve Maslow, Phil Heywood and Guntis Sics - WINNER
• MYSTERY ROAD Lawrence Horne, Nick Emond, Joe Huang, Phil Judd, Les Fiddess and Greg Fitzgerald
• THE ROCKET Sam Petty, Brooke Trezise, Nick Emond, Sam Hayward and Yulia Akerholt
• SATELLITE BOY Phil Judd, Liam Egan, Nick Emond, Glenn Butler, Les Fiddess and Jennifer Sochackyj

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE PRESENTED BY APRA AMCOS
• THE GREAT GATSBY Craig Armstrong - WINNER
• DEAD EUROPE Jed Kurzel
• DRIFT Michael Yezerski
• THE ROCKET Caitlin Yeo

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN
• THE GREAT GATSBY Catherine Martin, Karen Murphy, Ian Gracie and Beverley Dunn - WINNER
• ADORATION Annie Beauchamp
• GODDESS Annie Beauchamp
• THE ROCKET Pete Baxter
• 
AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN
• THE GREAT GATSBY Catherine Martin, Silvana Azzi Heras, Kerry Thompson - WINNER
• ADORATION Joanna Mae Park
• GODDESS Shareen Beringer
• THE ROCKET Woranun Pueakpun, Sylvia Wilczynski
• 
AACTA AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN VISUAL EFFECTS
• THE GREAT GATSBY Chris Godfrey, Prue Fletcher, Tony Cole, Andy Brown - WINNER

DOCUMENTARY
AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY TELEVISION PROGRAM PRESENTED BY FOXTEL
• REDESIGN MY BRAIN Paul Scott and Isabel Perez - ABC1 - WINNER
• DESERT WAR Andrew Ogilvie, Andrea Quesnelle and Phil Craig - ABC1 
• FIRST FOOTPRINTS Martin Butler and Bentley Dean - ABC1
• JABBED - LOVE, FEAR AND VACCINES Sonya Pemberton - SBS

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A DOCUMENTARY
• RED OBSESSION Warwick Ross and David Roach - WINNER
• AIM HIGH IN CREATION! Anna Broinowski 
• I AM A GIRL Rebecca Barry
• REDESIGN MY BRAIN Episode 1: Make Me Smarter Paul Scott - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN A DOCUMENTARY
• KAKADU Episode 4 Nick Robinson and Luke Peterson - ABC1 - WINNER
• DESERT WAR Episode 1: Tobruk Jim Frater - ABC1
• I AM A GIRL Nicola Daley
• RED OBSESSION Lee Pullbrook and Steve Arnold ACS

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN A DOCUMENTARY
• DESERT WAR Episode 1: Tobruk Lawrie Silvestrin ASE - ABC1 - WINNER
• I AM A GIRL Lindi Harrison ASE
• IN BOB WE TRUST Lynn-Maree Milburn, Richard Lowenstein, Andrew de Groot, Lora-Mae Adrao
• REDESIGN MY BRAIN Episode 1: Make Me Smarter Philippa Rowlands ASE - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN A DOCUMENTARY
• DESERT WAR Episode 1: Tobruk Ash Gibson Greig, Ric Curtin, Glenn Martin, Ash Charlton and Chris Bollard - ABC1 - WINNER
• FALLOUT Antony Partos, Livia Ruzic and Keith Thomas 
• ONCE MY MOTHER Cezary Skubiszewski, Michael Gissing and Mark Keating 
• RED OBSESSION Burkhard Dallwitz, Amanda Brown, Liam Egan and Andrew Neil

SHORT FILM
AACTA AWARD FOR BEST SHORT ANIMATION
• A CAUTIONARY TAIL Pauline Piper and Simon Rippingale - WINNER
• BUTTERFLIES Warwick Burton and Isabel Peppard
• THE DUKES OF BRΦXSTΤNIA – MOJO Stu Connolly
• WOODY Stuart Bowen and Jodi Matterson

AACTA AWARD FOR BEST SHORT FICTION FILM
• THE LAST TIME I SAW RICHARD John Molloy and Nicholas Verso - WINNER
• PERCEPTION Lyn Norfor and Miranda Nation
• RECORD David Lyons and Dave Szamet
• TAU SERU (SMALL YELLOW FIELD) Rodd Rathjen

TELEVISION
AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN'S TELEVISION SERIES
• NOWHERE BOYS Tony Ayres and Beth Frey - ABC3 - WINNER
• DANCE ACADEMY - SERIES 3 Joanna Werner - ABC3
• PELEDA Luke Jurevicius and Nathan Jurevicius - ABC3 
• YOU'RE SKITTING ME - SERIES 2 Toni Malone and Damian Davis - ABC3

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION LIGHT ENTERTAINMENT OR REALITY SERIES
• HAMISH & ANDY'S GAP YEAR ASIA Episode 1: Week 1 Tim Bartley and Jo Siddiqui - Nine Network - WINNER
• BIG BROTHER 2013 Episode 1: Launch Mark Adamson - Nine Network
• MASTERCHEF: THE PROFESSIONALS Episode 13: Mansfield Offsite Michael Venables - Network Ten
• STUDIO AT THE MEMO Episode 3: ANNA LUMB/BRIEFS/DON WALKER/SHERIDAN HARBRIDGE/KAKI KING Ken Connor - FOXTEL – STUDIO

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Adam Arkapaw - FOXTEL – UKTV - WINNER
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Germain McMicking - ABC1
• MRS BIGGS Episode 3 Fabian Wagner - Seven Network
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 6: Dogs of War Jules O'Loughlin ACS - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN TELEVISION
• MRS BIGGS Episode 3 Ben Lester and Mark Atkin ASE - Seven Network - WINNER
• POWER GAMES: THE PACKER-MURDOCH STORY Part 1 Mark Perry - Nine Network
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 6: Dogs of War Dany Cooper ASE - ABC1
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Scott Gray ASE - FOXTEL – UKTV

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Richard Flynn, Tony Vaccher, John Dennison, Craig Butters, Danny Longhurst and Blair Slater - FOXTEL - UKTV - WINNER
• AUSTRALIA'S GOT TALENT - SERIES 7 Episode 1: Auditions John Simpson - Nine Network
• MRS BIGGS Episode 5 John Wilkinson, John Hughes AMPS, Clare Howarth, John Senior and John Whitworth - Seven Network
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 3: Babe in Arms Grant Shepherd, Wes Chew, Robert MacKenzie, Tom Herdman and Sam Gain-Emery - ABC1

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION PRESENTED BY APRA AMCOS
• REDFERN NOW - SERIES 2 Episode 3: Babe in Arms Antony Partos - ABC1 - WINNER
• MRS BIGGS Episode 3 Bryony Marks - Seven Network
• NOWHERE BOYS Episode 1 Cornel Wilczek - ABC3
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Mark Bradshaw - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION
• PELEDA Episode 3: The Amber Shard Nathan Jurevicius - ABC3 - WINNER
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Clayton Jauncey - ABC1
• MRS BIGGS Episode 5 Pat Campbell - Seven Network
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Fiona Crombie - FOXTEL - UKTV

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION
• MISS FISHER'S MURDER MYSTERIES - SERIES 2 Episode 1: Murder Most Scandalous Marion Boyce - ABC1 - WINNER
• AN ACCIDENTAL SOLDIER Terri Lamera - ABC1
• MRS BIGGS Episode 3 Amy Roberts and Kitty Stuckey - Seven Network
• TOP OF THE LAKE Episode 5: The Dark Creator Emily Seresin - FOXTEL - UKTV

Email this article

AACTA AWARDS 2014 - WINNERS

AACTA WINNERS 2014

AACTA INTERNATIONAL WINNERS 2014


The Great Gatsby


Red Obsession







© Urban Cinefile 1997 - 2018