Urban Cinefile
"I actually had my mouth full of chocolate....a slight peanuty taste, though"  -Nicholas Hope on the taste of the cockroach he ate in bad Boy Bubby
 The World of Film in Australia - on the Internet Updated Thursday May 23, 2019 

Search SEARCH FOR A FEATURE
Our Review Policy OUR REVIEW POLICY
Printable page PRINTABLE PAGE

Help/Contact

SCREENWORKS 2001 – THE WINNERS

Over 1,000 people gathered on the hilltop grounds of St Patrick’s College, overlooking Sydney’s famous Manly foreshore, to watch the 13 finalist films in this year’s ScreenWorks short film festival, with Melbourne film student Andrew O’Keefe’s Wednesday winning both Best Film and Best Script awards.

The judges deliberated into the cool spring night after the screenings, with six of the 13 films nominated for the Best Film award: Wednesday, Growing Jacob’s Gold, The Terms (Ireland), Bound, Causes and Street Talk (New Zealand).

Wednesday is the story of a police officer in a hostage situation, confronted with dramas of his childhood – two fateful Wednesdays in one man’s life. The film incorporates the festival’s theme of Protest in a sibling context.

"We found it really difficult to shortlist the winners," says festival patron and jury wrangler Andrew L. Urban. "The standard of the films in this final selection is world class and the audience agreed. They whooped and cheered and applauded the filmmakers after each film."

Festival Director Boyd Attewell, who has devoted seven months of his life to the festival ("don’t say that, everyone’ll think I’m crazy") was satisfied that his debut effort was successful and grateful to all the sponsors who helped with prizes and other assistance.

The festival is run by volunteers and an honorary committee.

THE WINNERS
See CLIPS

* Best Film & Best Script:
Wednesday - by Andrew O’Keefe

* Best Film by a Filmmaker Under 25:
Clubbing - by Arman de Saint-Salvy

* Best Animation & Best Film With an Environmental Theme:
Causes - by Joe Brumm

* Best Cinematography:
Growing Jacob’s Gold - Dennon Pike

* Best Documentary:
Talkin’ About a Revolution - David Seale

THE PRIZES:
Best Film
Spectrum Films; one week of professional studio time at Fox Studios worth $2,500
If Magazine; one annual subscription $60.
Sandzibar Bar and Restaurant; dinner for two to the value of $50.
Australian Video Camera Magazine; one annual subscription $40.

Best Cinematography
Rash Post Productions; one week of professional studio time at the Newport studios worth $2,500
Australian Video Camera Magazine; one annual subscription $40.

Best Film by a Filmmaker Under 25
UBS, University of Sydney Audio Visual Department; $500 worth of training or equipment hire.
Edge of the Known World, coffee table book celebrating the 25th anniversary of the Australian Film TV and Radio School, including dozens of interviews with past film students by Andrew L. Urban, rrp $60.
Australian Video Camera Magazine; one annual subscription $40.

Best Animation
Yoram Gross Animation Studios, one week of work experience $1,000.
Silicon Pulp Animation Gallery; a beautifully framed award certificate featuring a design by Ben Brown. Value $300.
Australian Video Camera Magazine; one annual subscription $40.

Best Documentary
Compass 2000 (Best Editing); Adobe’s Premiere 5.0 Editing Software worth $1,300.
Metroscreen of Paddington; $500 worth of training or equipment hire.
Australian Video Camera Magazine; one annual subscription $40.

Best Script
Telltales and Gabe Marin; 8 week script development program worth $850.
Australian Video Camera Magazine; one annual subscription $40.

Best Film with an Environmental Theme
Australian Museum; one annual subscription to Nature Australia $36.
Australian Video Camera Magazine; one annual subscription $40.

THE FINALISTS
Causes (Joe Brumm), Comfort Zones (Reuben Field), Talkin’ About a Revolution (David Seale), Quoll (Jeni McMillan & Juliet Jae), Growing Jacob’s Gold (Matt Richards), Street Talk (Tessa Hoffe), Angel (Adrian Wills), Bound (Serhat Caradee), Wednesday (Andrew O'Keefe), Stop Farting Around Australia: Kyoto Now (Jonothan Cohen), Slipper (Glenn Fraser).

THE JUDGES
Actors Susie Porter & Simon Westaway; critics Sandra Hall (Sydney Morning Herald), Louise Keller & Andrew L. Urban (Urban Cinefile), Bec Smith (if magazine), Rod Bennett (Manly Daily); industry practitioners Josh Pomeranz (Spectrum Films), Richard Rasdall (Rash Productions), Michael Eldred (Dendy Films).

ScreenWorks – is a non-profit incorporated association that promotes screen culture and diversity.

Email this article


Screenworks Film Festival

CLIPS

THE WINNERS:

Wednesday


Clubbing


Causes


Growing Jacob's Gold

REFERENCE
News Stories:
NEWS 25/10/01

NEWS 18/10/01

NEWS 11/10/01

NEWS 20/9/01

NEWS 6/9/01

NEWS 9/8/01







© Urban Cinefile 1997 - 2019